Obrazy Medytacyjne
Bella Italia II
Podróże artystyczne ,,Bella Italia\"
Z malowanej skrzyni. Od konkretu do abstrakcji
Uczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel Gra w malarstwie
Ada Jędrych Genius loci
Rzeźba Tomasz&Edyta

                               rozwiń wszystko (26)


Łukasz Szwaj - fotografia Warmia
Łukasz Szwaj - fotografia Francja
Łukasz Szwaj - fotografia WłochyUczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel ,,Gra w malarstwie\"
Ada Jędrych \"Genius loci\"
,,Rzeźba\" Edyta Jurkowska i Tomasz Witkowski
Od-Jazz-dy
5 lat galerii Art Deco Żywe archiwum sztuki
Włoskie impresje
Z malowanej skrzyni

                               rozwiń wszystko (28)
ArtDeco
10-686 Olsztyn
ul. Wilczyńskiego 6A/37
tel./fax 089 541 76 88

Włoskie Impresja

Ogólnoświatowa moda na podróże do Włoch. Rozpoczęła się w XVIII w. Przez  trzy stulecia pobyty we Włoszech były obowiązkową edukacją polskiej arystokracji . Zdolniejsi artystycznie chwytali za ołówek lub pędzel upamiętniając pocztówkowe pejzaże, wśród których dominowały widoki najsłynniejszych miast. Niemałym talentem plastycznym wykazywał się Józef Ignacy Kraszewski ilustrując swoje dzienniki z podróży rysunkami i szkicownikami. Rysowali i malowali także : Aniela Potocka, Izabela Lubomirska, Jan Zamoyski .Urokwi Włoch ulegli również artyści. W poł. XIX w. przedstawiciele akademizmu Henryk Siemieradzki i Teodor Axentowicz ulegają urokowi klasycznej sztuki Włoch 
Doba modernizmu obfituje w tematykę włoską : Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss, Michał Feliks Wygrzywalski, Aleksander Gierymski czy Jan Stanisławski  to najbardziej znani artyści którzy użyczyli swojego talentu tej pięknej krainie. Przez ostatnie ćwierćwiecze Polacy licznie pielgrzymowali do Włoch głównie w celach religijnych, poszukując pracy bądź wypoczynku. 
Dariusz Dąbrowski  wyjechał do Włoch, jak wielu Polaków w poszukiwaniu pracy. Nie była to podróż artystyczna, jednak dusza artysty nie mogła pozostać obojętna wobec koloru włoskiego nieba, zatoczek wybrzeża liguryjskiego, urokliwych zaułków : Albengi, Dolcedo, Cervo. Kompozycyjny porządek  i rytm  czworokątów i łuków budowli, kształty pinii i cyprysów wkomponowane w architektoniczny pejzaż, skąpany w słońcu, w falującym upale południa urzekają widza. Oglądanie tych prac sprawia, że człowiek może czuć się radośniej i z większym optymizmem myśleć o zbliżającej się wiośnie.    

                                                                                        top | strona główna | galeria | usługi | kontakt | księga gości | Artneo