Obrazy Medytacyjne
Bella Italia II
Podróże artystyczne ,,Bella Italia\"
Z malowanej skrzyni. Od konkretu do abstrakcji
Uczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel Gra w malarstwie
Ada Jędrych Genius loci
Rzeźba Tomasz&Edyta

                               rozwiń wszystko (26)


Łukasz Szwaj - fotografia Warmia
Łukasz Szwaj - fotografia Francja
Łukasz Szwaj - fotografia WłochyUczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel ,,Gra w malarstwie\"
Ada Jędrych \"Genius loci\"
,,Rzeźba\" Edyta Jurkowska i Tomasz Witkowski
Od-Jazz-dy
5 lat galerii Art Deco Żywe archiwum sztuki
Włoskie impresje
Z malowanej skrzyni

                               rozwiń wszystko (28)
ArtDeco
10-686 Olsztyn
ul. Wilczyńskiego 6A/37
tel./fax 089 541 76 88

Gry rysunkowe. 1.10.2004 - 15.10.2004.


 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
Spotkanie z Mistrzem Hieronimem Skurpskim. "O sztuce w życiu i sztuce życia".  
Tekst ten powstał z czysto osobistych pobudek. Nagromadzone emocje i przemyślenia, wymagają bardziej precyzyjnej artykulacji. Postanowiłem je zapisać. Nie uprawiam krytyki artystycznej. Uprawiam sztukę na swój własny sposób i rachunek w codziennym "galeryjnym" trudzie, a co najważniejsze uważam się za wrażliwego odbiorcę i miłośnika sztuki. Mam przed sobą świat papieru i grafitowego zapisu, płaszczyzny pierwszych notacji rysunki ze "szkicowników" Mistrza Hieronima Skurpskiego. Szukam chronologii. Wyobraźnia rozgrzewa się.

Może podłożyć kolorowe tła?
Lata 1939-45 - Paulinów brunatne lata wojny.
Lata 1966-72 - Blękitne, niebiesko-szare lata z ulicy warmińskiej.
Lata 1992-93 - Pluski, zielone lata "wolności".

Paulinów - lata wojny. Sceny z bezpośredniego kontaktu z życiem codziennym. Rysunki postaci i twarzy, bliskich, przyjaciół, znajomych. Równowaga emocji i obserwacji. Plastyczność wydobyta przez modelunek, szrafowanie, rozcieranie materiału rysunkowego. Lata 1966-72, figury rytualne, jakby pogańskie, picassowskie, surrealistyczne. Spontanicznie notowane idee, echa poszukiwań twórczych. Mnożą się pytania. Lata 1992-93, Pluski. Wyobraźnia rozgrzewa się do białości. Figury, sceny, mnogość drogowskazów, przemawiają skomplikowanym językiem gestów, czasem symboli wymagających znawstwa. Rysunek uproszczony, zwolniony z rygorów formy plastycznej, nie ucieka się do mistyfikacji rzeczywistości. Kontur tak jak gdyby spodziewał się od widza współuczestnictwa, rekonstrukcji wydarzeń i wrażeń, kusi chęcią dopisania kontekstu. Sceny rodzajowe nacechowane poczuciem humoru i życzliwością. Mężczyźni i kobiety, uroda i brzydota, ruch i gest, wdzięk i niezgrabność, ludzkie cechy. Emanują prostotą i dostojeństwem antycznych, a może i pogańskich bogów.


"Gry rysunkowe" pobudzają wyobraźnię.
Wyobraźnia kocha rysunek.


Marian SzwajHieronim Skurpski urodził się 17 października 1914 roku we wsi Skurpie koło Działdowa. W 1936 roku ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przerwała wojna. Ukończył je w pracowni Aleksandra Rafałałowskiego w 1950 roku. W marcu 1945 roku przyjeżdża do Olsztyna. Lata powojenne to czas organizowania instytucji, związków i stowarzyszeń z dziedziny życia kulturalnego, m.in. zorganizował i współtworzył Muzeum Warmii i Mazur, którego przez dwadzieścia lat był dyrektorem, powołał Biuro Wystaw Artystycznych i kierował nim przez dziewięć lat, był również współzałożycielem i wieloletnim prezesem SSK "Pojezierze". Hieronim Skurpski jest autorem licznych artykułów, rozpraw, książek (m.in. o sztuce ludowej Warmii i Mazur), jednak przede wszystkim jest on artystą malarzem i rysownikiem. Z bardzo wielu wystaw organizowanych w kraju i zagranicą wymienić należy największe ekspozycje: 1980 r. - w "Zachęcie" (retrospektywa 1939-1979), 1994 r. - w Muzeum Warmii i Mazur (z okazji osiemdziesiątych urodzin), 1997 r. - w Galerii Sztuki w Kalingradzie (retrospektywa 1939-1997).


 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

       
                                                                                        top | strona główna | galeria | usługi | kontakt | księga gości | Artneo