Obrazy Medytacyjne
Bella Italia II
Podróże artystyczne ,,Bella Italia\"
Z malowanej skrzyni. Od konkretu do abstrakcji
Uczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel Gra w malarstwie
Ada Jędrych Genius loci
Rzeźba Tomasz&Edyta

                               rozwiń wszystko (26)


Łukasz Szwaj - fotografia Warmia
Łukasz Szwaj - fotografia Francja
Łukasz Szwaj - fotografia WłochyUczta W Poście
Ada Jędrych \"Weduta Olsztyńska\"
Pamięć i Tożsamość
Jarosław Puczel ,,Gra w malarstwie\"
Ada Jędrych \"Genius loci\"
,,Rzeźba\" Edyta Jurkowska i Tomasz Witkowski
Od-Jazz-dy
5 lat galerii Art Deco Żywe archiwum sztuki
Włoskie impresje
Z malowanej skrzyni

                               rozwiń wszystko (28)
ArtDeco
10-686 Olsztyn
ul. Wilczyńskiego 6A/37
tel./fax 089 541 76 88

Z malowanej skrzyni. Od konkretu do abstrakcji

 Mniej to więcej. Tak mówi jedna z fundamentalnych zasad wypracowanych przez modernizm. Dla formy oznacza ona redukcję do elementów koniecznych, dla treści-ograniczenie do znaku, symbolu. Często zrozumienie jakiegoś dzieła daje większą satysfakcje, gdy uciekając od konkretu,  wznosimy się na odpowiedni poziom abstrakcji. Przy skromności konkretu, minimalizacji środków, owa zawartość dzieła sztuki istnieje pod postacią skupionej w nim energii, która stanowi potencjalną możliwość powstania mnogości odczytań. Każda interpretacja umożliwia dziełu sztuki ustanowienie jakiegoś nowego, indywidualnego bytu.     

Z drugiej strony często najlepszym sposobem na poznanie trudnej abstrakcyjnej teorii, jest analiza jej działania na konkretnym dobrze znanym przykładzie. A co może być tym konkretem, przykładem ? To co może stać się inspiracją dla artysty. Zapewne wiele rzeczy, może to być np. pejzaż, legenda, jakikolwiek istniejący materiał etnograficzny. Wystawa „ Z malowanej skrzyni. Od konkretu do abstrakcji” nawiązuje pośrednio lub bezpośrednio do motywów zaczerpniętych z kultury regionu. Artyści interpretują ją posługując się współczesnym językiem plastyki wykorzystując zarówno techniki tradycyjne jak i współczesne media.

Artyści nadając materialną formę swemu dziełom nadają im nowe „opakowanie” .Te nowe opakowanie przywołuje pamięć, odnawia myślenie, odświeża  percepcję, pobudza uwagę i wyobraźnię. Odbiorca w procesie percepcji dzieła składa swoją własną, indywidualnie i chwilowo ważną całość. W tym sensie abstrakcja i konkret wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Właśnie tej drodze od konkretu do abstrakcji i z powrotem jest poświęcona nasza wystawa.


Uczestnicy wystawy: Agnieszka Ciszewska, Danuta Krajewska, Ewa Pohlke, Weronika Tadaj-Królikiewicz, Jarosław Korzeniewski

Jarosław Puczel, Tomasz Witokowski

Otwarcie wystawy: 20.042011 godz. 17:00, wystawa będzie otwarta do końca maja


 
 

 

                                                                                        top | strona główna | galeria | usługi | kontakt | księga gości | Artneo